SUMMER. FUN. TRADITION.

AUGUST 18-23, 2020

 

Saturday August 17th, 2019

Schedule is subject to change - We are trying to fit it all in! 

Saturday Schedule

                         
  10:00 AM Closed Equine Show (Main Horse Ring)        
                         
      Northeastern Woodworkers Assoc.- until 8 pm (Village & Carriage Museum)  
                         
  11:00 AM   Tech Valley H.S. Robotics & SMIST (Ag & Science Bldg. until 8pm)  
                         
      Fiber Demo (Wool Nook)       
                         
      Goat Knowledge Competition (Sheep and Goat Ring)      
                         
      4-H Clover Cook-off Competition (4-H Bldg)       
                         
      Strawberry Shortcake Demo until 4 PM (Grange)       
                         
  11:30 AM   Pig & Duck Races (Gate 3)      
                         
      Wild West Show (Infield)
                   
  12:00 PM   Dreamland Amusement Midway Opens      
                         
      The Jay Mattioli Magic Show (Reid Northrup Stage)       
                         
      Wool Spinning Bee (Sheep & Goat Ring)             
                         
  12:30 PM   The Fearless Flores Thrill Show (Grandstand)          
                         
  1:00 PM   Royal Hanneford Circus (Infield)       
                         
      Goat Judge Along (Sheep & Goat Ring)         
                         
      Antique Farm Equipment Demo (Farm Machinery Bldg)     
                         
      Brother Anthony Casso (Chapel)     
                         
      Stamping Demo until 5 PM (Grange)     
                         
      Fire Truck Race (Hometown Heroes) Free kids contest!     
                         
  1:30 PM   World of Wonders (Infield)
                   
      Sherman’s Lumberjack Show (Village & Carriage Museum)    
                         
  2:00 PM   Pig & Duck Races (Gate 3)      
                         
      Uncharted Wild (Stage by Horse Barn)       
                         
      Bean Bag Toss (Circus Museum) Free kids contest!       
                         
      Root Beer Floats until 5 pm- Alcohol and Non- Alcohol for sale (1890’s Bldg. Saloon)    
                         
      Kid’s Brownie Competition sponsored by Ann Marie Candies (Blue Ribbon Cooking Center)  
                         
  2:30 PM   Dynamo Dogs (Infield)       
                         
  3:00 PM   Royal Hanneford Circus (Infield)      
                         
      The Jay Mattioli Magic Show (Reid Northrup Stage)     
                         
      Sheep Blocking & Trimming Contest (Sheep & Goat Ring)   
                         
      Fiber Demo (Wool Nook)       
                         
  3:15 PM   Youth (12 & under) Chocolate Chip Cookie Comp. sponsored by Anne Marie’s Candy    
                         
  3:30 PM   Sherman’s Lumberjack Show (Village & Carriage Museum)  
                         
      Wild West Show (Infield)
                   
  4:00 PM   The Fearless Flores Thrill Show (Grandstand)  
                         
      Uncharted Wild (Stage by Horse Barn)             
                         
      Old Songs unitl 6 PM (Fine Arts Gazebo)             
                         
  4:30 PM   Pig & Duck Races (Gate 3)              
                         
      Dynamo Dogs (Infield)               
                         
  5:30 PM   World of Wonders (Infield)
                   
      Father Jeffrey L’Arche, La Salette Shrine Vigil Mass (Chapel)        
                         
      Sherman's Lumberjack Show (Village & Carriage Museum)         
                         
  6:00 PM   Royal Hanneford Circus (Infield)             
                         
      The Jay Mattioli Magic Show (Reid Northrup Stage)           
                         
  6:30 PM   Dynamo Dogs (Infield)              
                         
      World Flute Music & Native American Storytelling (Fine Arts Bldg Gazebo)      
                         
  6:45 PM   Corny for Corn Competition sponsored by Altamont Orchards & Indian Ladder Farms (Blue Ribbon Cooking Center) 
                         
  7:00 PM   Pig & Duck Races      
                         
      Wild West Show (Infield)
                   
      Uncharted Wild (Stage by Horse Barn)             
                         
      4-H Master Showmen Show (Cattle Show Ring)           
                         
      Antique Farm Equipment Demo (Farm Machinery Bldg0         
                         
      Ladies & Gentlemen's Lead Line (Sheep & Goat Ring)           
                         
  7:30 PM   The Fearless Flores Thrill Show (Grandstand)          
                         
  8:00 PM   Big Sky Country (Reid Northrup Stage)            
                         
      World of Wonders (Infield)
                   
  10:00 PM   Exhibits Close                 
                         
                         

 

Daily Events, Exhibits and Attractions

Tuesday Only (Grandstand)

5:00 pm Meet & Greet with Monster Trucks

7:00 pm Monster Trucks Freestyle Event and

Power Wheels Demo Derby Produced by JM

Motorsport Productions, Inc

 

Ag Awareness Trail

Starts at Arts & Crafts Bldg or Farm House

Museum, completed entries win a prize and a

chance to win the drawing for even bigger prizes!

Ag Tent

Books in the Barnyard - Daily barnyard story time

for kids! 12pm, 3pm, 6pm & John Gray Sat 12pm

Antique Farm Machinery Building

Demonstrations at 1pm, 2:30pm, 5pm, 7pm

AG & Science Building

Wild World of Honey Bees – live demo

Tue, Thu, Fri, Sat, Sun 3pm, 5pm 7pm

Wed 5pm & 7pm

FFA and Science Exhibits

Robotics – Friday and Saturday

Arts & Crafts Bldg

FREE Make it & Take it – Mrs. Red Shoes

All Day Long!

Beer Saloon (1st Ave)

Live Entertainment with Bobby Stillwell

Karaoke Tue and Thu 5pm

Circus & Fair History Museum

Farmers Market with locally produced items for

sale: honey, maple syrup - open 11am - 10pm

Fine Arts Gazebo

World Flute Music & Native American Storytelling Everyday 6:30pm

Gate 3

All Creatures Barnyard Racers

Kids Zone Picnic Area

Grandstand

The Fearless Flores Thrill Show

Grange

What is this? Come in and guess the old time object!

Craft Demonstrations and Fresh Baked goods daily.

Hometown Heroes Building

Albany County Sheriff

Guilderland Police Department

Local Fire Company exhibits

NYS Dept. of Environmental Conservation

New York State Police

Infield

The Royal Hanneford Circus

Clay Haven Belgians

Dynamo Dogs

All Creatures Petting Zoo

Reid Northrup Stage – Grove

The Jay Mattioli Magic Show

Nite Train Wed, 7:00pm

Skeeter Creek Thu, 8pm

The Refrigerators Fri, 7:30pm

Big Sky Country Sat, 8pm

Sheep & Goat Barn

Fiber Demos 11am, 3pm (Wool Nook)

Village & Carriage Museum/1890’s

Sherman&